European Association for Jewish Culture

 

 

Lauréats 2004
(artiste, titre, style, lieu de production)

Notes biographiques et illustrations

 

Théâtre (10 bourses)

Boris Cakshiran (Belgrade, Serbie), The Blonde Jewish girl, Yugoslavian Drama Theatre, Belgrade

Olympia Estrella (Seville, Espagne), Encuentro, Jewish State Theatre, Bucarest

Yael Flexer (Londres, Royaume-Uni), Flexitime, Bedlam Dance Company, Royaume-Uni

Laura Forti (Florence, Italie), Tell me, Centrale dell'arte, Florence, Italie

Jaap den Hertog (Trondheim, Norvège), Sand Between your Toes, Trondheim Jewish Museum, Porsgrunn International Theatre Festival, Norvège

Michael Kustow (Londres, Royaume-Uni), An Arm and a Leg, Young Vic Theatre, Londres et tournée.

Tamara Mielnik (Paris, France), Empreintes, Festival des 15ème rencontres du jeune théâtre européen, Centre Culturel Jacques Franck, Bruxelles

Warren Rosenzweig (Vienne, Autriche), Peter und der Wolf, Jüdisches Theater Austria, Vienne

David Schneider (Londres, Royaume-Uni), Making Stalin Laugh, Living Pictures Productions,The Actors Centre, Londres. This grant was generously funded by Lord and Lady Haskel.

Zohar Wexler, Dan Wollmann and Bianca Merzer (Paris, France), Yadja ou la tête ailleurs, Théâtre de l'Opprimé, Paris


Musique (8 bourses)

Jozsef Balogh (Budapest, Hongrie), Haggada Klezmer Symphony (CD recording and series of concerts), Ale Brider Band, Budapest, Hongrie

Albert Benhamou (Marseille, France), Noé, No Way (CD Recording), Al Benson Production, Marseille

Francis Biggi with Ensemble Lucidarum (Bovisio Masciago, Italie), Jewish Life at the Crossroads in Renaissance Italy (CD recording and series of concerts incl. Regensburg Early Music Festival), Bovisio Masciago, Italie

Bartosz Chajdecki (Cracovie, Pologne), Jewish Suite (concert and pilot CD) Forum Sinfonia Chamber Orchestra, Centre for Jewish Culture, Kazimierz, Cracovie. This grant was generously funded by Lord and Lady Haskel.

Mickael Grébil, Zahava Seewald (Bruxelles, Belgique), Poésie hébraïque et Musique, (CD Recording), Cie Tzadik, Bruxelles

Burton Greene (Amsterdam, Pays-Bas), Klezmokum: Ancient and Newer Roots (CD recording), BV Haast, Amsterdam

Andrew Lovett (Cambridge, Royaume-Uni), Abraham (a digital opera), Vocum Electric Voice Theatre, Londres


Arts visuels (9 bourses)

Zanet Battinou (Athènes, Grèce), The Synagogues of Greece
Light and shadow, (photographs), Benrubi Art Gallery, Jewish Museum, Athènes

David Benaïnous (Paris, France), Traces de l'exil, exil des traces, (photographs), Passage de Retz, Paris

Joseph Dadoune (Nice, France), Univers, (photographs and installation), Red District, Marseille, Galerie Joël Sholtès, Nice

Pavel Feinstein (Berlin, Allemagne), Retrospective, (paintings), Moses
Mendelssohn Akademie, Halberstadt

Susan Hiller (Londres, Royaume-Uni), The J Street Project, (video installation and book), Museum Hamburger Bahnhof, Berlin

Michaela Hajkova (Prague, République Tchèque), Passageways: Jewish Artists' Presence in Contemporary Art, (photographs/video), Robert Guttman Gallery, Jewish Museum, Prague

Janusz Marciniak (Poznan, Pologne), Only the Old Shrub of Lilac Remains, (photographs and installation), Arsenal, Municipal Gallery, Poznan

Daniel Mordzinski (Paris, France), L'Europe des Ecritures Juives, (photographs), Biblioteca astense, Asti